ÁČKO

FESTIVAL
ŠTUDENTSKÝCH
FILMOV

SPRIEVODNÝ PROGRAM


REGISTRÁCIA FILMOV

Masterclasses

Vít Janečekmore_vert
Vít Janečekclose

Jedným z hostí tohtoročného festivalu Áčko bude Vít Janeček, ktorý bude viesť jeden z našich troch masterclassov. Na festivale budete mať taktiež možnosť vidieť kúsok z jeho tvorby.


Vít Janeček je český režisér, pedagóg, publicista a producent, absolvent FFUK a FAMU. V 90. rokoch sa venoval kurátorstvu (Roxy, Archa, historické retrospektívy na MFF Karlovy Vary), od roku 2002 pôsobil na FAMU, kde spoluzaložil a prvé roky aj viedol Centrum audiovizuálnych štúdií. V roku 2000 režíroval dokumentárny film Houba, kde sa formou filmovej eseje pokúsil vysvetliť prírodu, vedu a civilizáciu skrz štruktúru huby. V rokoch 2012-2015 viedol anglickú sekciu FAMU International, v roku 2014 so svojou ženou režisérkou a producentkou Zuzanou Piussi založil spoločnosť D1 film a od roku 2015 v nej vyvíjajú a produkujú prevažne dokumentárne projekty. Ako producent a koproducent v minulosti zastrešil niekoľko svojich vlastných filmov (napr. Dobrodružstvo Anny Barbory, Preteky ku dnu), v roku 2014 barmsko-český celovečerný hraný film Mnich, v rámci projektu Ministerstva zahraničných vecí a FaMU v Barme, ktory vedie od roku 2006.


Najnovším z jeho tvorby je dokumentárny film Selský rozum, ktorý mal premiéru v júny 2017 v Prahe, a ktorý režíroval spolu so Zuzanou Piussi. Dokument sa zaoberá skúmaním tém, ktorými žijú súčasní českí poľnohospodári. Úbytok chovu zvierat a jeho dôsledok na potravinársky priemysel, dôvody na konkrétne množstvá pestovaných plodín a podobné témy, ktoré vo výslednom strihu ústili k zameraniu sa na politické aktivity a dôsledky podnikania Andreja Babiša, majiteľa Agrofertu. Film taktiež využíva dlhodobé práce niekoľkých novinárov v tejto oblasti.

Organizátor
Festival finančne podporili
Hlavní partneri