Festival Áčko je študentským festivalom organizovaným študentmi Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. Základnou ambíciou Festivalu Áčko je prezentovať kvalitné filmy produkované v študentskom prostredí. Festival je odrazovým mostíkom pre začínajúcich filmových tvorcov. Odmeňujúc kvalitu, ponúka Áčko priestor pre budovanie konkurencieschopnosti mladých umelcov. Organizátorom 19. ročníka je už tradične FTF VŠMU.
Úlohou festivalu je rozvíjanie spolupráce medzi školami zameranými na film a audiovíziu na Slovensku, ako aj podpora komunikácie medzi jednotlivými fakultami VŠMU. V neposlednom rade je záujmom festivalu prezentovať VŠMU v tom najlepšom svetle a tým prispieť k rozšíreniu povedomia o škole medzi verejnosťou i potenciálnymi záujemcami o štúdium.
Nosnou myšlienkou sprevádzajúcou dramaturgiu tohto ročníka bude svetlo a to nielen ako veľký filmový fenomén, ale taktiež ako inšpirácia umelca, či ako metafora úlohy a účinku tvorby mladých filmárov.
Festival sa odohráva počas 4 dní na pôde Filmovej a televíznej fakulty VŠMU na Svoradovej 2 v Bratislave a je otvorený širokej verejnosti. Vo foajé bude pre Vás pripravený informačný stánok, kde získate všetky potrebné informácie a program. Premietanie filmov prebieha v dvoch kinosálach – hlavná Kinosála a Barco. Vstup na festival je zadarmo počas jeho celého trvania.
Do súťaže sa môže prihlásiť akýkoľvek študentský film vytvorený na Slovensku na školách zameraných na filmové umenie a audiovíziu. Bližšie info nájdete v Štatúte festivalu. Prihlásené filmy prejdú výberom malej poroty, zloženej z pedagógov a študentov FTF VŠMU. Do súťažnej kategórie sa dostane 30 vybraných filmov, ktoré budú ďalej hodnotiť hlavní porotcovia. Veľká porota, ktorá vyberie víťazné diela, bude zložená z 5 kvalifikovaných odborníkov.
Súťažné kategórie:
CENA LITA: NAJLEPŠIA RÉŽIA
CENA LITA: NAJLEPŠÍ SCENÁR
NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM
NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
NAJLEPŠÍ ZVUK
NAJLEPŠIA KAMERA
NAJLEPŠÍ STRIH
CENA POROTY ZA VIZUÁLNE EFEKTY
NAJLEPŠÍ FILM
CENA DIVÁKOV
Absolvent FiF UK v Bratislave. Od začiatku 90. rokov sa venuje filmovej publicistike (Dialóg, Slovenský denník). V rokoch 1994 až 1998 bol redaktorom časopisu Filmová revue a kultúrnych rubrík denníkov Večerník a Práca. Od roku 1999 pôsobí na voľnej nohe ako filmový publicista (Film.sk, RAK, Pravda, filmpress.sk) a knižný redaktor. Ako redaktor, prekladateľ a odborný spolupracovník sa podieľal na publikáciách Ilustrovaná encyklopédia ľudskej vzdelanosti, Univerzum A – Ž, Ronald Bergan: Film, Jason Bailey: Filmový génius Woody Allen. Bol členom odborných a novinárskych porôt viacerých festivalov. Po dve funkčné obdobia bol predsedom Klubu filmových novinárov.
Absolvent Katedry filmovej vedy a multimédií na VŠMU. Šéfredaktor a spoluzakladateľ portálu kinema.sk. Intenzívne publikuje v desiatkach printových a elektronických médií. Zároveň uvádza reláciu Screener na portáli Sme, kde predstavuje rôzne zaujímavosti a novinky zo sveta filmu. V rámci Filmových večerov Petra Konečného prednáša po Slovensku, touto cestou šíri osvetu vo filmovej kultúre. Je tvorcom a spolupracovníkom niekoľkých filmových festivalov a prehliadok.
Slovenský producent, člen Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, spolumajiteľ spoločnosti Filmpark. Produkoval filmy Výlet, Prekvapenie, Arcibiskup Bezák Zoboh... Ako koproducent spolupracoval na projektoch Hodinu nevíš, 7 dní hříchu, Slovensko 2:0, Jak jsme hráli čáru, Bez hlesu, jen s úsměvem, Zejtra napořád.
Vyštudoval dokumentárnu tvorbu, doktorandúru absolvoval na Katedre audiovizuálnych štúdií VŠMU FTF. Pedagóg na Akadémii umení v Banskej Bystrici, spolumajiteľ Sentimentalfilm a Punkchart films. Ako koproducent sa okrem iného podieľal na filme Až do mesta Aš (2012, otvárací film sekcie Na východ od západu, MFF Karlove vary). Režisér filmov Menšie zlo (2005), ILJA (2010), Zamatoví teroristi (2013), ktoý spolurežíroval, získal na MFF Karlove vary 2013 Cenu FEDEORA. Jeho celovečerný hraný film KOZA (2015) zbiera obsiahle množstvo nominácií a cien.
Absolvent magisterského štúdia na Ateliéri kameramanskej tvorby a fotografie VŠMU. Momentálne pôsobí v oblasti filmovej a reklamnej tvorby ako režisér. Spoluzakladateľ spoločnosti Bona Idea, ktorá sa venuje podpore slovenského kultúrneho dedičstva. Režisér životopisného dokumentárneho filmu o nezabudnuteľnej slovenskej ochotníckej herečke ...A já, Katarína Kolníková (2011), dokumentu Kronika komika (2013), režíroval hrané filmy Raňajky v tráve (2009), Osobná chyba (2005).
Je plný študentských filmov zo Slovenska aj zahraničia - napríklad Lisabonu, Libanonu, Českej republiky. Čakajú na Vás masterclassy, workshop, afterparties a bohatý sprievodný program. Tešíme sa na Vašu účasť!
Festival Áčko organizujú študenti VŠMU, pod hlavičkou FTF VŠMU. Podieľa sa na ňom veľa ľudí, základný tím je každoročne zložený zo študentov 3. ročníka Produkcie a distribúcie filmového umenia a multimédií. Ak máte otázky, alebo máte záujem o spoluprácu, neváhajte nás kontaktovať.
riaditeľka festivalu
programová riaditeľka
program a ceremoniály
prihlasovanie filmov, porota
koordinácia dobrovoľníkov
financie
finančný riaditeľ
technický riaditeľ
afterparties
hudba do spotov
strih spotov
grafika
grafika