SPRIEVODNÝ PROGRAM

Masterclass s Pavlom Barabášom

Pavol Barabáš je slovenský režisér, scenárista a cestovateľ. Absolvoval štúdium zvukovej a obrazovej techniky na Vysokej škole technickej v Bratislave. Je medzinárodne najúspešnejším slovenským dokumentaristom, za svoje filmy obdŕžal viac ako 250 ocenení na domácich a zahraničných festivaloch. Nakrúca filmy s horskou a športovou tématikou, často v extrémnych podmienkach, o čom bude hovoriť aj počas masterclassu. Pavol Barabáš na konkrétnych ukážkach poslucháčom  priblíži svoje skúsenosti z natáčania v púšti, pralese alebo vo vysokohorských podmienkach.

Masterclass so Zuzanou Gindl-Tatárovou

Prof. Zuzana Gindl-Tatárová, ArtD., je absolventkou katedry filmovej a televíznej scenáristiky a dramaturgie na pražskej FAMU. Spolupracovala na dvanástich celovečerných filmoch (napr. Neha, Sedím na konári a je mi dobre, Kára plná bolesti...). V rámci masterclassu Zuzana Gindl-Tatárová študentom bližšie objasní, aké sú kritéria pri posudzovaní scenárov, na čom si treba dať záležať a ako by mali byť napísané scenáre, aby sa vyrovnali tým zahraničným.

Masterclass s Joannou Koźuch

Joanna Kożuch je režisérka, výtvarníčka a animátorka, ktorá študovala na Akadémii umení v Poznani (PL) a na Sliezkej Univerzite v Katowiciach (PL). Neskôr absolvovala doktorandské štúdium na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde pôsobí ako pedagogička. Jej filmový debut Fongopolis v roku 2014 vyhral Anča Slovak Award a Slnko v sieti pre najlepší animovaný film. Ďalšia filmografia zahŕňa filmy ako Hra; 39 týždňov, 6 dní; Music Box a Bolo raz jedno more... Počas svojho masterclassu predstaví pozadie vzniku filmu Bolo raz jedno more... Joanna Kożuch bude vysvetľovať a na ukážkach predvádzať technológie využité pri tvorbe animovaných filmov, ako aj prácu s tempom a ďalšie detaily, vďaka ktorým budú môcť poslucháči nahliadnuť do jej animátorskej tvorivej kuchyne.

Masterclass s Federicom Cescom, ASK

Masterclass bude zameraný na tému žánrov a farby. Prednášať ho bude Federico Cesca, ASK, moderuje Lukáš Teren, ASK. Prednáška o tom ako farby ako ďalšia vrstva po svietení vplývajú na žáner filmov. Pomocou colorgradingu budú účastníci  spracovávať zábery, ktoré natočili počas praktickej časti. Masterclass bude viesť aj formou otvorenej diskusie. Nebudú chýbať aj ukážky z Federicovej pestrej kameramanskej tvorby.

Workshop s Federicom Cescom, ASK

Žánrové svietenie v exteriéri podľa Federica Cescu ASK za účasti moderátora Lukáša Terena, ASK. A trikrát ten istý záber trikrát na tej istej lokácii a predsa trikrát iný žáner. Praktická prednáška o prístupu k žánrovej kameramanskej tvorbe o práci so svetlom, tmou a hlavne s kontrastom medzi nimi, v ktorom je veľakrát zakódovaný aj žáner filmu. Ako v mantineloch žánru vytvoriť unikátný svetelný dizajn a pritom sa vyhnúť klišé. Federico Cesca sa podelí o svoje praktické skúsenosti a osobitý štýl, ktorý používa pri seriáloch a filmoch, ako napríklad Top Boy (Netflix), Industry (HBO), Svetlonoc, Patti Cakes (selected for Sundance) a veľa iných.

Diskusia „Kam smeruje televízna produkcia?“

Aj o tejto téme  bude hovoriť moderátor, scenárista, producent a režisér Ján Gordulič spolu s hosťami Rastislavom Šestákom, konateľom produkčnej spoločnosti D.N.A. a s televíznym režisérom a producentom Petrom Núñezom. Ak vás zaujíma televízna tvorba, výhody a úskalia práce v TV ako aj posuny a budúce smerovanie v oblasti televíznej produkcie, bude táto diskusia zaujímavá práve pre vás.

Premietanie filmu Obeť a diskusia s režisérom filmu Michalom Blaškom

Michal Blaško je absolvent FTF VŠMU, ktorý sa ešte počas štúdia dostal so svojimi filmami na zahraničné festivaly a stihol vyhrať aj Českého leva za najlepší študentský film (Atlantída), príde porozprávať o svojom celovečernom debute Obeť, nedávno uvedenom na festivale v Benátkach. 
Film Obeť rozpráva príbeh Iriny, ukrajinskej slobodnej matky žijúcej v malom českom meste. Jej celý život sa zrúti ako domček z karát, keď sa dozvie, že jej syna Igora surovo napadli. Po prebudení z narkózy Igor vypovedá, že ho napadli Rómovia. Irinin boj za spravodlivosť mobilizuje celú spoločnosť. Ako sa stupňuje nenávisť a útoky voči Rómom, Igor sa rozhodne, že mame povie, čo sa v tú osudnú noc naozaj stalo. Tento film bude reprezentovať Slovensko v boji o Oscara.

Otvárací ceremoniál

26.ročník festivalu Áčko zahájime Otváracím ceremoniálom v stredu 19.októbra o 18:30. Počas neho sa v koncertnej sieni hudobnej fakulty uskutoční koncert nemeckého hudobníka Wilfrieda Kaetsa, ktorý bude hudobne doprevádzať legendárnu snímku Bustera Keatona Kameraman. 
Wilfried Kaets je hudobný skladateľ, dirigent a interpret. Absolvoval umelecké, vedecké a pedagogické štúdium s príslušnými titulmi na Hudobnej univerzite Roberta Schumanna a Univerzite Heinricha Heineho v Düsseldorfe. Od roku 1986 sa intenzívne venuje výskumu, teórií a praxi s médiom nemého filmu. Vytvoril okolo 180 rôznych prostredí pre nemé filmy a naživo ich predstavil na viac ako 450 koncertoch. Prednáša filmovú hudbu a je vedúcim mnohých seminárov a kurzov o sprievode nemého filmu. 

Následne potom vo foajé FTF VŠMU vystúpi skupina The AnyOne. The Anyone je bratislavská rocková kapela s mladou dušou. Od roku 2016 v štvorčlennom zložení pracuje na autorských skladbách v angličtine. Jej charakter je vlastná tvorba, vlastný štýl a vlastný svet. Ak si Ťa získal rock, blues či funk, tak sa určite pri nej nájdeš.

Účastníci festivalu dostanú možnosť aktívne sa zapojiť do sveta Vizuálnych efektov a Herného dizajnu v rámci interaktívnej prezentácie študentov tohto ateliéru. Príjemná atmosféra v chillout zóne zas poskytne miesto pre oddych, občerstvenie a zdieľanie dojmov z festivalu.

Afterparties

20.október 2022 WAX 
SMALL TOWN LIFE
KRISTIE KARDIO
INKWALL
DIMM 

Small Town Life sú garage-rocková skupina zo Slovenska, ktorej hudba stojí na hrane špiny a tvrdosti 90’s a naivnými melódiami popu 60. rokov. Svoju zmes gitarového hluku dopĺňajú surovým vokálom so špinavou, ale zároveň chytľavou naliehavosťou. Po svojom eponymnom EP (2017) odohrali nespočetne veľa koncertov na Slovensku, Českej Republike a Maďarsku. Ako predkapela si to strihli pred zahraničnými kapelami The Mysterines (UK), Repetitor (SRB) či Soviet Soviet (IT) a boli súčasťou line-upu festivalov ako United Islands of Prague, Pohoda či FLAAM. Ako trio nahrali debutový album Common Grey (2021), čo vyústilo do temnejšieho zvuku. Od roku 2022 kapela hráva v novej zostave s druhým gitaristom Štefim Tomkom. 

21.október 2022 Klub pod Lampou, 
Karaoke a filmové dušičky

22.október 2022 Manifest
VšechnoDJs 
Danny Ejč & Flexaurin
BLK PSTV