SPRIEVODNÝ PROGRAM

Alexandra Slašťanová – Premietanie víťaza Áčko 2022 a prednášku k strihu – MASTERCLASS

“Chlieb náš každodenný” je snímok, ktorý ste už pravdepodobne videli. Ak však nie, môžete si ho pozrieť pred workshopom, ktorého cieľom je demonštrácia dramaturgie strihovej skladby tohto úspešného študentského filmu z pôdy našej školy. Masterclass je vhodný aj pre širokú verejnosť.

Csilla Szabó – Friedrich Nietzsche x AI /eng./ – MASTERCLASS

Maďarská pedagogička Csilla Szabó príde v piatok porozprávať nielen o tzv. “Fourth Wall” a Nietzschem, ale svoj masterclass prepojí aj s umelou inteligenciou. Ukončila štúdium dramaturgie na Univerzite divadelného a filmového umenia, študovala divadelnú vedu v Mníchove na Ludwig-Maximilians-Universitaet a dramaturgiu na University of Glasgow. Pracovala ako filmová kritička, redaktorka, učiteľka na LMU a scenáristiky v Mníchove. Po návrate do Maďarska pôsobí ako pedagogička na Univerzite divadelného a filmového umenia a vedúca oddelenia vývoja scenárov v Národnom filmovom inštitúte v Budapešti.
Po masterclasse bude priestor aj na otázky z publika. Masterclass bude v anglickom jazyku.

Diana Rennerová a Barbora Bažik  – greenfilming – MASTERCLASS

“According to the report Screen New Deal, the average big budget film production produces 2,840 tonnes of CO2 equivalent.” BBC

… o tom ako filmový priemysel produkuje enormné množstvo odpadu a o tom čo s tým vieme robiť už počas nakrúcania školských cvičení. Porozprávať o tom čo to greenfilming je príde Diana Rennerová, certifikovaná slovenská greenrunnerka.

Patrick Horváth – Location scouting – WORKSHOP

Ako urobiť casting na ideálnu lúku v záverečnom obraze? Patrick Horváth z renomovanej lokačnej firmy Location Bros vám na tomto workshope zodpovie istotne viac otázok.  Lokácie sú predsa len vec často braná ako samozrejmosť, avšak keby neboli precízne zvolené, výsledný film by snáď ani nedával zmysel. Či je to však len o tom ideálnu lokáciu nájsť už zodpovie Patrick.

Kornelia.lo x farby, textil a good vibes – WORKSHOP

Maľovať sa nemusí len farbou, niekedy stačí hrdza, káva alebo minerály. A textil to nie je len oblečenie, ale iný druh plátna … príďte na kreatívny workshop kde budeme fyzicky vytvárať, rozprávať sa, vzdelávať a spoznávať sa. Kornélia vám povie ako k tejto technike prišla a vy dostanete priestor skúsiť si ju tiež. Kúsok, ktorý si vytvoríte vám samozrejme zostane.

Daniel Kontúľ – Workshop ateliérového svietenia – WORKSHOP

Daniela možno mnohí poznáte z Filmariny, avšak na jeho workshope svietenie ste pravdepodobne mnohí neboli. Ak sa chcete dozvedieť prečo sa “čaká na svetlá” alebo ako s jednotlivými svetlami a príslušenstvom k nim manipulovať, príďte v piatok do Veľkého ateliéru FTF VŠMU.

Veronika Ragan a Ksebe – vyhoreNIE – DISKUSIA

Veronika Ragan je psychologička známa aj zo sociálnych sietí a združenie Ksebe v spojitosti s mentálnym zdravím predstavovať azda ani netreba. Spolu nám prídu priblížiť práve tému vyhorenia, ktorá je pri filmárčení žiaľ vôbec nie tak ojedinelá, ako by sme si priali. Priestor dostanú aj otázky z publika.

Samo Jaško a Anna Bíla  – Realita vs. Reality show – DISKUSIA

Samo Jaško je úspešný kreatívny producent v TV Markíza a absolvent VŠMU. Anna Bíla je česká expertka na televízne a rozhlasové štúdia. Počas ich spoločnej diskusie sa budeme venovať primárne aktuálnemu diváckemu trháku Love Island, z ktorého Samo odletel aby nám mohol realitu nielen tejto reality show osobne priblížiť.

Juraj Mravec a Ivan Koribanič – O území…  – DISKUSIA

Juraj Mravec je vojnový kameraman a absolvent VŠMU. Ivan Koribanič je čerstvý absolvent réžie dokumentárneho filmu. Obaja sa zaoberajú tematikou Ukrajiny už celé mesiace, pravidelne osobne navštevujú front, poznajú civilistov i vojakov. Videli vojnu, o ktorej mnohí z nás len počuli. Diskusia bude vedená reportérom Adelom Ghannamom.

Dajen Blatnická a Valentína Šimková –  Kasting vs. Kastingovka – DISKUSIA

Dajen a Valentína stoja na čele najväčšej komparzovej a kastingovej databázy na Slovensku – Casting Bratislava. Pravidelne sa stretávajú s producentmi, režisérmi, hercami, prečítali nespočetne veľa scenárov a počuli stovky príbehov na kastingu aj na pľaci. Počas diskusie moderovanej Viktóriou Vadovičovou preberieme náplň práce kastingového režiséra, ale aj priebeh kastingu a rolu kastingovej agentúry ako takej.

Očami zavretými + otvárací ceremoniál

“Zámerom bolo spojiť študentov tanca a filmu, ktorí chcú búrať hranice. Chcú spolupracovať a chcú tvoriť. Teraz si ešte musíme získať publikum. Niekoho, koho baví posúvať hranice. Kto sa nevydá najľahšou cestou. Niekoho, kto rád skúša nové veci. Hľadáme publikum, ktoré by chcelo podporiť umenie, študentov, začínajúcich profesionálov.”  Val o Očami zavretými