OZVENY ÁČKA 2018
Popis:
Ozveny Áčka sú putovný projekt, ktorý si dáva za úlohu distribuovať študentské filmy po celom Slovensku. Oficiálne prechádza každú jar 6 mestami naprieč Slovenskom a neskôr sa ako blok zúčastňuje rôznych festivalov (PAFF, Art in Park, Fest slovenský film, Pohoda, Gelnické Iluminácie). Dramaturgia bloku je koncipovaná tak, aby divákom priblížila to najlepšie a najlákavejšie z hraného, dokumentárneho a animovaného študentského filmu. Filmy sa vždy vyberajú z výberu Festivalu Áčko.
FILMY
Výlet
2018
hraný film
Minutáž: 18 min
Réžia: Daniel Rihák, Námet: Jozef Karika
Scenár: Daniel Rihák, Tereza Matkuliaková, Lukáš Obermajer
Produkcia: Diana Švihlová, Eva Ilievsky, Kamera: Nick Kollár
Zvuk: Samuel Štefanec, Strih: Petra Hoťková
Hudba: Samuel Štefanec, František Kormaňák
Účinkujú: Gabriela Marcinková, Marián Mitaš
Dvojica odchádza na výlet do Tatier, v krásnom prostredí prírody však nečakane vychádzajú na povrch skutočnosti, ktoré zmenia romantický výlet na boj na život a na smrť.

Festivaly a Ceny: Áčko 2018 (Najlepšia réžia, Najlepší zvuk). Výlet sa premietal na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava v sekcii študentských filmov.
Planéta Gelnica
2018
dokumentárny film
Minutáž: 16 min
Réžia a scenár: Paula Reiselová, Produkcia: Tereza Tokárová
Kamera: Lukáš Kačerjak, Zvuk: Juraj Podhradský
Strih: Martin Piga
Účinkujú: Jaroslav Žakay, Janko Šaliga, Dušan Sadvár, Ján Lorman, Milo Janáč, Martina Bindasová, Darina Demková, Eva Mazárová, Andrej Anthony, Dušan Tomaško, Milan Demko
Film Planéta Gelnica je ako prehliadka múzeom, ktoré zachytáva dôležitosť zachovania tradícií. Gelnica, kedysi kráľovské banské mesto, má dnes všetky bane zaplavené.

Paradoxy Zverokruhu
2018
hraný film
Minutáž: 20 min
Réžia a scenár: Mikuláš Krišpín Iždinský
Produkcia: Tomáš Gič, Mikuláš Krišpín Iždinský, Lukáš Kačerjak
Kamera: Lukáš Kačerjak, Zvuk: Jaroslav Pešek, Imrich Pisarovič
Strih: Michal Roďom
Účinkujú: Patrik Minár, Júliana Johanidesová, Daniel Remeň, Kristína Žilinčárová
Krátky príbeh o tom, ako si samotári, vždy k sebe nájdu cestu.

Poetika Anima
2018
animovaný film
Minutáž: 5 min
Réžia, námet, výtvarné návrhy: Kriss Sagan
Produkcia: Diana Švihlová, Dramaturgia: Marcela Žgančíková
Animácia: Kriss Sagan, Marek Jasaň, Matej Babic
Hudba: Frederic Robinson, Zvuk: Michal Horváth
Poetika Anima je nenaratívny animovaný film, ktorý vznikol na motívy rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej syntézou režisérkiných denníkových zápiskov. Nespočetné množstvo symbolov a obrazových metafor spoločne s originálnou atmosférickou hudbou Frederica Robinsona vytvára interpretačne bohatý príbeh o žene, ktorá transformuje svoju úzkosť v tekutom časopriestore.

Festivaly a Ceny: CineMAiubit Film Festival (najlepší animovaný film). Poetika Anima sa ďalej premietala na poľskom filmovom festivale vo Varšave, v gréckych Aténach, v Maďarsku, Slovinsku, Francúzsku.
Babie leto
2018
dokumentárny film
Minutáž: 8 min
Námet, Scenár, Réžia: Katarína Jonisová, Produkcia: Viktor Gubka
Kamera: Lucia Kovaľová, Zvuk: Jaroslav Pešek
Strih: Katarína Koniarová
Účinkujú: Jaroslav Kocian
Starý mládenec Jaro vedie dialóg so starnutím. Film má tendenciu zobrazovať s čím všetkým súvisí jeho osobný biorytmus starnutia.

Hrejivá komédia o depresií, šialenstve a nesplnených snoch
2017
hraný film
Minutáž: 22min
Námet a réžia: Michal Ďuriš, Produkcia: Zuzana Hlavčáková
Kamera: Sophia Boydová, Zvuk: Emil Smoliga
Strih: Roman Kelemen,
Účinkujú: Peter Tilajčík, Szidi Tobias, Adrián Jastraban, Tadeáš Kolník
Dvaja dospievajúci chlapci a ich rodičia. Rodina, ktorej členovia sa tak dobre poznajú, že ich vzájomná náklonnosť sa často rozvíja v utláčajúcom vzťahu.

Festivaly a Ceny : Film bol premietnutý na festivale Karlove Vary v sekcii První podání, ktorá sa zameriava na výnimočných mladých režisérov z celej Európy. Na mníchovskom festivale študentských filmov vyhral cenu za najlepší scenár a ďalej sa premietal na festivaloch v Slovinsku, Taliansku, Luxembursku a Nemecku.
VŠMU v Bratislave sa podieľa na podujatiach s prispením dotácie na projekt Zvyšovanie atraktivity a konkurencieschopnosti VŠMU v medzinárodnom kontexte, ktorý bol podporený MŠVVaŠ SR vo výzve z roku 2016 na podporu projektov zameraných na zvyšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania prostredníctvom internacionalizácie.